• Svätý Valentín

Sviatok14. február

Narodený: v roku 175 v Terni, Taliansko

Atribúty: biskupská berla, palma

Patrón: zaľúbených, snúbencov a mladomanželov

Najstaršia zmienka o sv. Valentínovi sa nachádza v oficiálnych dokumentoch Cirkvi z 5. – 6. storočia, kde sa hovorí o dni jeho smrti. Z 8. storočia máme ďalší dokument, ktorý rozpráva o jeho umučení – o priebehu mučenia, o sťatí, o pochovaní. Stalo sa to 14. februára roku 273 v Ríme.

Toto sú stručné fakty, ktoré nám ponúka Rímske martyrológium. Nenachádza sa tam žiadne potvrdenie toho, že sv. Valentín tajne sobášil snúbencov, že sa zaľúbil do žalárnikovej dcéry a poslal jej list a ďalšie iné legendy. Tak čo, budeme tento sviatok sláviť alebo nie? Myslím, že otázka má znieť, ako ho budeme sláviť? Je to niečo podobné ako sviatok svätého Mikuláša, ktorý je tiež opradený legendami, a predsa ho každý rok slávime, a to tak v Cirkvi, ako aj vo svojich domácnostiach. Cirkev postavila sv. Valentína ako patróna zaľúbených a snúbencov ,a to je fakt,  majú teda právo sláviť sviatok svojho patróna. Otázka je, spadám do kategórie zaľúbených a snúbencov? To druhé sa detí a študentov netýka, ale zaľúbenosť........ Boh nás stvoril z lásky a pre lásku, krásnu, čistú.....

Teda, ako ja budem sláviť tento sviatok?  Spolu s Cirkvou budem prosiť a modliť a za čistotu, vernosť a lásku pre snúbencov a novomanželov. Ja sama budem nástrojom Božej lásky a dobroty, budem konať čo najviac dobra.

Sviatok nemôžme zrušiť, ale môžeme mu dať správnu náplň.

sestra Marcela