• 8 tipov, ako hovoriť o zlých známkach
      • 8 tipov, ako hovoriť o zlých známkach

      • 13.02.2022 19:58
      • Niekoľko tipov pre rodičov.
      • Zvládnutie rozhovoru bez zníženia sebaúcty.

         

        Každému dieťaťu sa niekedy môže stať, že si zo školy prinesie domov horšiu známku. Niekedy to v dieťati vyvolá zranenie alebo hanbu a to stačí, aby sa dostalo na správnu cestu. Inokedy, pri opakovaných situáciách z neúspechom, môže byť potrebný zásah rodičov, aby ste sa uistili, že to nie je začiatok nejakého vzoru, ktorý by sa v budúcnosti mohol opakovať a stať sa pre Vaše dieťa akousi tolerovanou normou.

        
         

        Môžete si položiť otázky: Kedy je najlepší čas začať túto tému riešiť a rozprávať sa o tom? Čo by som mal v tej chvíli povedať? Tu je niekoľko tipov:

         

        1. Venujte sa skôr dôležitosti známok. 
        
         

                       Najmä vzhľadom na to, že v posledných rokoch máme náročnejšiu situáciu a deti sa učia striedavo prezenčne a dištančne, máme menej osobného kontaktu medzi rodičmi a školou je dôležité, aby si deti udržali čo najlepšie známky a pracovné návyky, než sa z nich doma stane „horúca téma“.

        
         

        Znamená to, že by ste na vysvedčení nemali po prvýkrát vidieť známky svojho dieťaťa. Nedovoľte, aby bolo zlé vysvedčenie motívom vášho prvého rozhovoru o vašich očakávaniach. Diskutujte o tom každý rok so svojím dieťaťom a uvedomte si, ako sa mu darí skôr, ako dostanete do rúk vysvedčenie. Týmto spôsobom budete vedieť o všetkých oblastiach alebo predmetoch, s ktorými môže vaše dieťa bojovať, a pomôžete mu predísť zlej známke na konci roka.

        
         

        Veľkým prínosom je aj to, že momentálne máte možnosť mať online prehľad o známkach vášho dieťaťa (a často aj o jeho každodenných úlohách), takže viete za pár minút a pár kliknutí zistiť, ako sa mu darí.

         

        2. Nehodnoťte vaše dieťa len podľa známok.

         

                       Za zlé známky sa deti v prvom rade hanbia a pravdepodobne to nie je niečo, o čom by vám chceli okamžite povedať. Uistite sa, že vaše dieťa vie, že hoci sa vám nepáči horšia/zlá známka, ktorú prinieslo domov, máte ho stále radi. Uznajte aj ďalšie oblasti, v ktorých vaše dieťa vyniká, a pochváľte ho za ne. Ubezpečte ho, že nikto nie je dokonalý a že to, že dostalo zlú známku neznamená,  že vo všetkom zlyhalo. Keď budeme pracovať ako tím – žiak – rodič - škola, určite nájdeme riešenie, ktoré ho pripraví na budúci úspech v škole.

        Majte na pamäti, že hoci sú známky dôležité, stále sú len jedným z meradla úspechu.

         

        3. Pristupujte k téme so záujmom, nie s hnevom.

        
         

                       Aj keď chcete riešiť zlú známku hneď, ako sa objaví, skúste dať tomu čas, chvíľku počkať, aby ste sa ukľudnili, ak sa kvôli tejto situácii cítite nahnevaní. Verte, že vaše dieťa už vie, že dostalo zlú známku.

        Pamätajte si, že je veľmi dôležité, čo sa stane od toho momentu v budúcnosti a že minulosť už zmeniť nemôžete.

        Dostať sa ku koreňu problému je najdôležitejší rozhovor, ktorý môžete viesť, keď dostanete vysvedčenie alebo prídu horšie známky. Keď budete klásť otázky a necháte dieťa hovoriť, budete na dobrej ceste k tomu, aby ste zistili, čo možno urobiť, aby ste mu pomohli dosiahnuť lepšie výsledky.

         

        4. Pýtajte sa

                       Pýtať sa je veľmi dôležité, ak budete chcieť vedieť, prečo vaše dieťa dostalo zlú známku alebo vysvedčenie. Otázok ktoré môžete položiť je veľmi veľa: „Deje sa niečo v škole?  Necítiš sa dobre doma? Nechcelo sa Ti učiť? Nevedel si sa pripojiť na online vyučovanie? Tráviš príliš veľa času s priateľmi?“ a veľa iných otázok.  Dávajte pozor, aby ste počas tohto rozhovoru nechali rozprávať svoje dieťa a nehovorili veľa. Nechajte svoje dieťa vysvetliť, čo sa stalo a čo bude v budúcnosti robiť inak. Počúvaním im otvoríte priestor, aby vás nasmerovali smerom k problému. Skúste spolu nájsť riešenie.

        Odhalenie príčiny slabého výkonu vám ho umožní riešiť skôr, ako sa stane väčším problémom.

         

        5. Porozprávajte sa so zamestnancami školy, s ktorými sa vaše dieťa denne stretáva. (učiteľ, sociálny pedagóg, riaditeľ)

        
         

                       Títo ľudia môžu byť tým najcennejším zdrojom pri príprave vášho dieťaťa na úspech. Ich vstup môže vrhnúť cenné svetlo na to, či je potrebná ďalšia pomoc, alebo či vaše dieťa potrebuje špeciálnu starostlivosť. Poskytnú vám tiež prehľad o štýle výučby a systéme hodnotenia, aby ste lepšie porozumeli tomu, čo sa od neho v triede očakáva. Navyše vám budú môcť poskytnúť zdroje na doučovanie a tipy, ako pomôcť vášmu dieťaťu pochopiť látku. Pamätajte, že je to tímová práca a škola je tu, aby vám pomohla.

         

        6. Vedzte, že odmeny a tresty nefungujú, ak chcete, aby vaše dieťa malo rado učenie.

         

                       Podporujte školu a učenie vášho dieťaťa bez ohľadu na úroveň vášho vzdelania. Ak mu urobíte učenie príjemným, deti urobia všetko, čo môžu, pretože sa radi učia. Na to je oveľa lepšia dlhodobá motivácia ako strach z trestu.

         

        7. Pozor na tlak

         

                       Je dobré byť starostlivým a zapojeným rodičom, ale nepodporujte svoje dieťa, aby súťažilo s ostatnými o známky.

        Deti by mali súťažiť len sami so sebou a snažiť sa vydať zo seba maximum možné pre daný deň, predmet alebo situáciu.

         

        Tlak môže viesť k depresii, nespavosti a iným závažným problémom. Jedna štúdia uvádza, že približne 49 % žiakov uviedlo, že každý deň pociťujú stres, čo môže viesť k zdravotným problémom a môže ovplyvniť ich správanie a emocionálnu pohodu.

         

        8. Najprv urobte najjednoduchšie kroky.

         

        Niekedy najlepšie výsledky pochádzajú z najjednoduchších krokov. Nekomplikujte veci.

         

        Namiesto toho odporúčam:

         

        Skontrolujte organizačné schopnosti svojho dieťaťa.

        - Ak sa učia na diaľku, uistite sa, že majú všetky nástroje, ktoré potrebujú a rozumejú, ako ich používať.

        - Obmedzte čas na televíziu a telefón.

        - Poskytnite tiché študijné prostredie.

        - Dávajte pozor, aby ste svojmu dieťaťu príliš nenaplánovali mimoškolské aktivity.

        - Stanovte si čas domácich úloh a rutinu.

        - Odstráňte všetky rušivé prvky z ich pracovného stola.

        - Stanovte si krátkodobé a dlhodobé reálne ciele.

        - Sledujte pokroky svojho dieťaťa. Oslávte úspechy, aj keď sú malé.

         

        Mgr. Marína Križanová

        Školský sociálny pedagóg 

      • Naspäť na zoznam článkov
    • Prihlásenie