• Sociálny pedagóg - Mgr. Marína Križanová

Sociálny pedagóg – odborný pracovník:

Mgr. Marína Križanová, tel. +421 944 432 642mail: marina.krizanova@gmail.com

Konzultačné hodiny: v pracovných dňoch do 15:30 hod., konkrétny čas po telefonickom dohovore

V prípade potreby po 15:30 hod.  po telefonickom dohovore

Sociálny pedagóg je odborný pedagogický zamestnanec, ktorý sa zameriava na všetky deti, či už sa v ich živote vyskytuje nejaký problém ľahkého či závažného charakteru. To znamená, že jednou z úloh sociálneho pedagóga je monitorovanie stavu všetkých detí, ich sociálneho prostredia a situácie. Prostredníctvom rozličných techník a metód vykonáva najmä primárnu prevenciu, ktorá sa orientuje na všetky deti v škole. Sústredím sa na ich potreby v súlade zdravého vývinu žiaka v jeho veku.

Skupinová práca zvyčajne prebieha v triedach, využíva techniky sociálno-psychologických výcvikov a je zameraná na jednej strane na nápravu vzťahov medzi deťmi, reguláciu konfliktov a na druhej na všestranný rozvoj osobnosti dieťaťa, na nonkognitívne (mimopoznávacie) schopnosti detí, čiže rozvíja kreativitu, kultivovanosť, socializáciu detí, ich emočnú inteligenciu, sebaponímanie a sebareflexiu či hodnotovú orientáciu.

Individuálne pracujem s deťmi zo sociálne a emocionálne znevýhodneného prostredia, deťmi vyžadujúcimi si špeciálno-pedagogickú individuálnu pozornosť. Táto práca prebieha všade tam, kde dieťa potrebuje pomoc. Je to či už počas hodiny, cez prestávky, alebo po vyučovaní formou riadeného rozhovoru. Taktiež v prostredí exteriéru školy, vždy je to v súlade zlepšenia situácie pre dieťa. Jeho súčasťou je  diagnostika, rozhovory s dieťaťom, nácviky a osvojovanie si nových spôsobov správania, sebareflexia atď.  Za spolupráce s rodičom vytvára anamnézu a ponúka ďalšie odporúčania pre rodičov formou poradenstva (ako ďalej pracovať s dieťaťom)

S dieťaťom pracuje aj  na podnet triedneho učiteľa, učiteľa, vychovávateľa, žiakov, zákonných zástupcov  alebo si jeho správanie a možné problémy všímam na skupinových sedeniach v triede, alebo cez prestávky.

Sociálny pedagóg v spolupráci s pedagógmi školy plní úlohy v oblasti prevencie a riešenia sociálno-patologických javov u detí,  svojimi aktivitami pôsobí na pedagógov, žiakov a ich zákonných zástupcov za účelom vytvorenia pozitívnej sociálnej klímy v škole.

Čo je cieľom práce sociálneho pedagóga?

Cieľom práce sociálneho pedagóga je eliminovanie alebo odstránenie všetkých nežiaducich javov na škole prostredníctvom zlepšenia komunikačných zručností žiakov, učiteľov a rodičov a pomoc pri vytváraní správnej klímy žiakov školy pri sebareflexii a spolupráci so svojimi spolužiakmi, učiteľmi a rodičmi.

S kým sociálny pedagóg spolupracuje?

Prioritne s  výchovným poradcom, triednymi učiteľmi, všetkými učiteľmi školy, pedagogickými  asistentkami a vedením školy.

Ďalej s centrom pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie, mestskou i štátnou políciou, úradom práce, sociálnych vecí a rodiny, priamo s oddelením sociálno-právnej ochrany a sociálnej kurately.

A preto......

Sme tu spolu s asistentkami pedagógov  ako tím pre všetky deti, rodičov, pedagógov, ktorí potrebujú našu radu či pomoc!