• Dary prírody

• 18.05.2023 09:15
        • Les, les, kto/čo v tebe žije?

• Lesníci z Lesnej správy Moravany, prišli na prvý stupeň obohatiť vedomostí žiakov na Deň rodiny, 15.Mája. V úvode besedy žiakom vysvetlili odkiaľ kam siahajú ich revíry, ako dlho sa venujú svojmu povolaniu, ktoré trofeje už vlastnia a upozornili aj na dôvod, prečo nie je možné ponechať si parožie, ktoré pri prechádzke lesom nájdeme.

Priniesli si so sebou niekoľko didaktických pomôcok z ich práce, ktoré mali žiaci možnosť svojimi zmyslami spoznávať. Mohli sa dotknúť skutočného parožia daniela, jeleňa, srnca či muflóna. Naučili sa, že parohy neurčujú počet rokov u divej zvery a aj to, aký je rozdiel medzi rohami a parožím. Mnoho informácií z besedy bolo obohacujúcich ich už doteraz nadobudnuté vedomosti, ktorými pánov lesníkov žiaci ohúrili. Deti mohli ohmatať rôzne druhy dreva, vidieť rozdiel vo farbe, v hmotnosti, držiac rôzne vzorky dreva v rukách, aj svojim čuchom porovnávať, ktoré ako vonia. V herbári, ktorí pracovníci lesnej správy priniesli si mohli prezrieť druhy kvetov predstavujúcich jar v prírode,  halúzok, semien rôznych druhov stromov, krov a rastlín.

Najväčší úspech mali drevené makety voľne žijúcich vtákov, ktorých názvy  najskôr žiaci hádali a neskôr sa s nimi odfotili. Názorne tak videli sfarbenie i životnú veľkosť každého jedného jedinca.

Fotky z besedy môžete nájsť vo fotogalérii po kliknutí na nižšie priloženú fotografiu: