• Jednou nohou vo vesmíre

• 18.11.2023 20:40
        • Čo sme sa už naučili

• Prírodoveda a Vlastiveda v 4.ročníku sú plné dôležitých a zaujímavých informácii. Žiaci sa učia veľa prírodovedných a historických faktov, ktoré pre nich môžu byť ťažké pre pochopenie.

Preto si všetky získané vedomosti , ktoré doteraz poznali iba z učebníc a vzdelávacích podkladov, mohli pozrieť v meste Hlohovec.

Najskôr navštívili mestskú Hvezdáreň a planetárium  Milana Rastislava Štefánika. Tam si mohli za sprievodu pána astronóma pozrieť vesmír pod kupolou. V špeciálne zariadenej miestnosti im premietal nebeskú oblohu. Žiaci si na základe výkladu zopakovali učivo o vesmíre, pozorovali nočnú oblohu plnú hviezd a súhvezdí, ktoré sa učili spoznávať a nájsť,  videli vesmírne planéty  a ich umiestnenie na nočnej oblohe . Následne v rozhľadni mohli vidieť teleskopy, vďaka ktorým pozorujú astronómia zmeny na povrchu Slnka , objavujú nové planéty.

Z hvezdárne sa presunuli do Vlastivedného múzea, ktoré je súčasťou Františkánskeho kláštora. Pani sprievodkyňa ich  privítala v obradnej sieni, ktorú zdobili portréty významných historických postáv našich dejín.  V učive Vlastivedy sa učí aj o prvej žene, ktorá zasadla na trón , o Márii Terézii, ktorá v minulosti obývala priestory Hlohovského zámku. Z toho sú vo Vlastivednom múzeu vystavené viaceré kusy nábytku ešte z jej čias , žiaci videli skriňu ktorá patrila tejto významnej panovníčke i jej autoportrét , ktorý vznikol po smrti jej manžela a v učebniciach by sme ho hľadali márne.  Po prejdení si exponátov na podlaží ,mohli žiaci obdivovať na poschodí vypchaté zvieratá typické pre našu krajinu, krojované dedičstvo v podobe čipiek, drevákov, krojov , čepcov a iného oblečenia z nášho regiónu.

Expozícia bola bohatá aj na vykopávky. Žiaci videli predmety  z čias Slovanov o ktorých sa učili, rôzne platidlá v podobe mincí, hrivien, zachované sošky, krčahy a pracovné nástroje.  Azda najzaujímavejším kúskom bola kostra ženy, ktorá sa našla pri vykopávkach v okolí múzea a bola vystavená pod priesvitným sklom v podlahe.

Celá exkurzia bola zakončená prechádzkou po platanovom parku pri Hlohoveckom zámku.