• Patróni našich tried


        •  

          1.A Ružencová Panna Mária

           

          „Som Ružencová Panna Mária“, povedala Mária deťom vo Fatime v roku 1917. Modlitba ruženca je ústnou modlitbou. Táto modlitba je rozdelená na tri časti a zachytená v Lukášovom evanjeliu detstva. Prvá opisuje zvestovanie Márii Gabrielom, keď ju . oslovuje „Milosti plná“, potom je to návšteva u Alžbety, kde ju Alžbeta oslovuje ako „požehnaná medzi ženami“, a nakoniec tretia časť, kde Máriu vzývame ako Božiu Matku a našu Matku. Ruženec je príhovornou modlitbou, keď pomocou nej odovzdávame iných ľudí Bohu. Aj my sa v škole modlíme každý deň za iných, spolužiakov celej školy, učiteľov aj tety  kuchárky, skrátka za všetkých v škole. A  prostredníctvom Panny Márie ich odovzdávame Pánovi Ježišovi.


           

          2.A Sv. Páter Pio

           

          Svätý Pio z Pietrelciny bol taliansky kapucínsky kňaz a svätec.

           

          Dátum a miesto narodenia: 25. mája 1887, Pietrelcina, Taliansko

          Dátum úmrtia: 23. septembra 1968, San Giovanni Rotondo, Taliansko

           

          Dostal meno František, pomenovaný po sv. Františkovi z Assisi. Už v detstve bolo jasné, že je výnimočným dieťaťom Božím. Bol veľmi zbožným, už ako chlapec sa chcel stať kňazom. Stal sa kapucínom, ako šestnásťročný si v roku 1902 obliekol kapucínsky habit. Prijal meno Pio. Po siedmich rokoch štúdií bol roku 1910 vysvätený za kňaza. Celý jeho život bol poznačený utrpením a nadprirodzenými zásahmi. 20. septembra 1918 páter Pio, kľačiac pred veľkým krížom, dostal stigmy - rany ukrižovaného Ježiša Krista. Tým sa stal prvým stigmatizovaným kňazom v histórii Cirkvi Veľa, ktorí sa s ním stretávajú, hovorili, že krv, vytekajúca zo stigiem, mala vôňu kvetov. Okrem tejto nadprirodzenej skutočnosti mal páter Pio dar bilokácie a vedel aj čítať v ľudských srdciach. Stigmy na svojom tele nosil v utrpení a v skrytosti 50 rokov. Krátko pred smrťou mu ich Pán Ježiš vzal. Na jeho príhovor sa dialo veľmi veľa zázrakov už za jeho života.


           

          2.B Sv. František z Assisi

           

          „Najvyšší, všemohúci, dobrý Pane, Tebe buď chvála, sláva, česť a všetko ďakovanie.“ sv. František

          Svätý František pochádzal z Talianska, z Assisi. Je zakladateľom františkánskej rehole. Objavil, že cez chudobu sa môže najviac spojiť s Bohom, keďže bol synom bohatých rodičov.Dobrovoľne sa vzdal bohatstva svojich rodičov. Zároveň pre neho bola chudoba užitočným nástrojom v službe iným. Nazýval ju Pani Chudoba.V slobode Božieho dieťaťa zistil, že každá vec má hodnotu sama osebe. Tým objavil bohatstvo stvoreného sveta, úprimne ho obdivoval a tešil sa mu. Mal veľkú lásku ku všetkým ľuďom, hlavne k tým najbiednejším a chorým. Podľa jeho vzoru by sme chceli byť láskaví k sebe navzájom a aj ku všetkým učiteľom, zamestnancom a žiakom našej školy.Chceme sa učiť obdivovať a chváliť Boha v prírode a tešiť sa, aké úžasné veci nám stvoril. Veríme, že nám v tom pomáha aj modlitba na príhovor sv. Františka.

           

          Nebeský Otecko na príhovor svätého Františka,

          požehnávaj všetky svojedeti, ktoré žijú v nebezpečenstvách.

          Ty dobre vieš, ako nedokonale ťa nasledujeme.

          Daj nám silu, aby sme vytrvali.

          Urob nás čistými, aby sme svietili.

          Naplň nás radosťou, aby sme ju vedeli dávať.

          Nauč nás, aké dôležité je stretnutie s Tebou v modlitbe.

          Daj, aby sme boli pokornými ako svätý František.

          Daj, aby smedosiahli lásku, ktorou František miloval Teba.

          O toto ťa prosíme skrze nášho Pána Ježiš Krista, tvojho Syna. Amen.


           

          3.A Sv. Mikuláš

           

          Svätý Mikuláš je patrón, ktorého majú deti v našej triede ako vzor štedrosti a dobra. My v modlitbe k nášmu patrónovi prosíme, aby sme ochotne dávali iným, čo prijímame od Boha – nie len hmotné veci, ale aj lásku, štedrosť, odpustenie...

          Tak, ako to robil aj svätý Mikuláš.


           

          3.B   Blahoslavený Carlo Acutis
           

          Povedal, že jeho diaľnicou do neba je Eucharistia. Tento rok aj my prvý raz prijmeme Ježiša. Preto je Carlo našom patrónom. Narodil sa 3. mája 1991 v Londýne. Krátko na to sa presťahovali do Milána. Na prvý pohľad to bol obyčajný mladý chlapec, ako mnohí ďalší okolo neho. Nevyhýbal sa technológiám, internetu, športu, hudbe, hral na saxofón, miloval prírodu a mal radosť zo života. Dokonca sníval o tom, že by raz mohol byť kňazom. Študoval na gymnáziu Leva XIII. v Miláne, bol počítačovým géniom. Vďaka tomuto talentu pripravil výstavu a web stránku o eucharistických zázrakoch z celého sveta. Sprístupnil ju a stretla sa s úspechom doma i v zahraničí, v chrámoch univerzitách, školách, farnostiach. Na prvom svätom prijímaní bol už ako sedemročný a odvtedy bol jeho život poznačený hlbokou láskou k Eucharistii. Nazýval ju “diaľnicou do neba”. Denne chodieval na svätú omšu, sväté prijímanie i adoráciu. Každý týždeň pristupoval k sviatosti zmierenia. Jeho kompasom bolo Božie slovo, rád sa modlil ruženec. Svoju lásku, ktorú čerpal z Eucharistie, prejavoval konkrétnymi skutkami lásky aj voči chudobným. Vo veku pätnásť rokov zasiahla do jeho života leukémia, na ktorú onedlho zomiera. Svoje utrpenie obetoval za kňazov v ťažkostiach, Svätého Otca, Cirkev a za to, aby mohol ísť rovno do neba. Do večnosti vstúpil 12. októbra 2006. Za blahoslaveného bol vyhlásený 10. októbra 2020 v Assisi, za prítomnosti svojich rodičov a dvoch súrodencov, dvojičiek Michaele a Francesca. Jeho liturgickú spomienku slávime 12. októbra.


           

          4.A sv. Rita z Cascie

           

          Patrónom 4.A triedy je talianska svätica sv. Rita z Cascie. Sprevádza nás počas nášho štúdia, pomáha nám. Ako? Ako my, štvrtáci, vravíme : Ťahá nás z každej „kaše“. Je patrónkou nemožného, preto, ak cítime, že sa nám niečo nedarí (v škole i doma), prosíme sv. Ritu, aby nám pomohla. A ona vždy pomôže. Niekedy nás uchráni od aj písomky. Jej sviatok slávime 22. mája zvlásť modlitbou, pripomenutím jej života a zázrakov, ktoré sa udiali, ale i 9-dňovou krátkou pobožnosťou. V triede máme aj jej relikviu, aby nám pripomínala aký život viedla – prešla útrapami, zažila obrátenie svojho manžela, smrť svojich synov, ale mala aj účasť na Kristovom utrpení – dostala stigmu na čelo, ktorá jej pomohla pochopiť Kristovu lásku. Preto každý problém zverujeme jej – sv. Rite.

          Svätá Rita, oroduj za nás a za naše rodiny!


           

          5.A Sv. Pavol

           

          Naša trieda si vzala pár slov z biblie od Pavla, podľa ktorých sa chce zlepšovať.

           

          List Rimanom, 12,9; 12,14 - 15; 12,19 - 21

           

          Láska nech je bez pretvárky. Žehnajte tých, čo vás prenasledujú - žehnajte a nepreklínajte! Radujte sa s radujucimi, plačte s palčúcimi! Nepomstite sa sami, milovaní, ale ponechajte miesto hnevu; veď je napsíané: "Mne sa patrí pomsta, ja sa dopaltím," hovorí Pán. Ale keď bude tvoj nepriateľ hladný, nakŕm ho, keď je smädný, daj mu piť, lebo tým, že to urobíš, žeravé uhlie mu nahrnieš na hlavu. Nedaj sa premôcť zlu, ale dobrom premáhaj zlo.


           

          6.A Sv. Florián

           

          To najdôležitejšie, prečo sa sv. Florián stal patrónom hasičov je jeho charakter a odvaha. Svoj život obetoval preto, aby zachránil ďalších 40 spoločníkov - vojakov, ktorí sa stali kresťanmi. Jeho odvahu, vernosť svojmu presvedčeniu a altruizmus s nasadením a obetou vlastného života je to, čo robí sv. Floriána dôstojným patrónom hasičov a záchranárov. Svätý Florián (Florián z Lorchu, lat. Florianus) katolícky svätec, patrón hasičov, pekárov, hrnčiarov, hutníkov, taktiež ako ochranca pred neúrodou, búrkou aj suchom. Florián je patrónom v Rakúsku, kde bolo po ňom pomenované aj mesto (Sankt Florian), taktiež v Česku, Slovensku, Bavorsku, Taliansku (Bologna), Poľsku (Krakov). Narodil sa v  Enns  v rímskej provincii Noriko za čias prenasledovania kresťanov počas vlády rímskeho cisára  Diokleciána . Florián bol plukovníkom v legionárskom vojsku rímskeho cisára v Cetii (dnešný Zeiselmauer v Rakúsku). V roku 304 sa postavil na obranu 40 zatknutých a uväznených kresťanských legionárov v Lorchu. Za pokus o vyslobodenie bol zatknutý a odsúdený miestodržiteľom  Aquiliánom  na smrť. Poprava sa konala dňa 4. mája 304 na brehu rieky Enns (v tej dobe nazývanej  Aniza ). Na krk mu bol priviazaný mlynský kameň a následne bol utopený vo vodách Enns. Nie je zistené, v akom veku bol popravený. Legenda hovorí, že voda vyplavila Floriánovo mŕtve telo na skalu, kde ho našla vdova Valéria, ako ho pred zhanobením stráži veľký orol. Ten sa objavil aj na niektorých neskorších zobrazeniach tohoto svätca. Na mieste hrobu Sv. Floriána pri Linci postavili kaplnku a neskoršie kostol s kláštorom, ktorý obývali benediktíni a po nich augustiniáni.

           Floriánove ostatky sa našli v 13. storočí. V roku 1942 boli objavené aj ostatky 40 mučeníkov, za ktorých svätec položil život. Časť jeho relikvií je od roku 1183 v Krakove, ktoré daroval mestu pápež  Lucius III . Pre ne dal postaviť knieža Kazimír II. (Spravodlivý) baziliku zasvätenú sv. Floriánovi. Ostatky svätca sa nachádzajú aj v relikviári Svätovítskeho chrámu v Prahe. Kult patróna hasičov bol neskôr rozšírený po celej strednej Európe. Postavilo sa množstvo jeho sôch na ochranu pred požiarmi. Vyobrazenia Floriána sa vyskytujú aj na priečeliach domov, v erboch, na pečatiach, rázcestiach a hlavne na hasičských zbrojniciach. Pred Floriánom v 15. storočí boli ochrancami pred ohňom sv. Agáta a sv. Vavrinec.

          Povesť hovorí, že v ôsmom storočí zachránil Florián nemecké mesto  Nurnberg  pred požiarom. Podľa legendy taktiež ochránil istého uhliara, ktorý spadol do ohňa a bol zachránený na príhovor svätca. Atribúty: zobrazuje sa ako rímsky dôstojník alebo vojak s prilbou na hlave, v ľavej ruke so zástavou, v pravej s nádobou na vodu, ktorou zalieva horiace obydlie. Katolícka cirkev oslavuje jeho pamiatku 4. mája.

           

          Modlitba k sv. Floriánovi:

           

          Všemohúci a milosrdný Bože,

          Ty si dal svätému Floriánovi silu vydržať všetky útrapy mučenia.

          Pomáhaj aj nám, ktorí dnes oslavujeme jeho víťazstvo,

          aby sme s Tvojou pomocou dosiahli víťazstvo nad zlobou a nenávisťou

          a obstáli v každom nebezpečenstve.

          Prosíme o to skrze nášho Pána Ježiša Krista, Tvojho Syna, ktorý je Boh

          a s Tebou žije a kraľuje v jednote s Duchom svätým po všetky veky vekov.

           

          Amen


           

          7.A Sv. Alžbeta

           

          Svätá Alžbeta je mladá svätica, láskavá a veľmi empatická. Môže byť vzorom našim žiakov v tom, ako pomáhala mnohým ľuďom, starala sa o nich, vždy sa chovala veľmi slušne.


           

          8.A Sv. Cyril a Metod

           

          Sv. Cyril a Metod patria k jedným z najvýznamnejších osobností v dejinách slovenského národa, preto sú aj patrónmi 8.A. S ich misionárskou činnosťou na Veľkej Morave sa spája skutočný rast Slovienov v kresťanskej viere a k ich odkazu sa dnes hlásia všetci Slováci bez rozdielu náboženskej či politickej príslušnosti. Z cyrilo-metodských čias pochádza aj úcta k Panne Márii, ktorou sa vyznačuje náš slovenský národ. Naša ústava sa odvoláva na cyrilometodské dedičstvo. Svätý Metod sa takto prihováral našim kniežatám vo svojej originálnej kázni Napomenutie vladárom: „Preto je povinné každé knieža vyučovať Boží Kristov zákon. Nech teda nikto z vladárov srdcom nestojí ďaleko od Boha, nech nebráni niečomu z tých písaných ustanovení, aby tak sám nebol podriadený k odsúdeniu na večný oheň”!


           

          9.A Laura Vicuňa

           

          Narodila sa 5. apríla 1891 v Santiagu - v hlavnom meste Chile. Zomrela, keď mala iba 12 rokov. Blahorečil ju pápež Ján Pavol II. - 3. septembra 1988. Jej mottom bolo: Radšej zomrieť ako zhrešiť! Je patrónkou rodín v ohrození, tínedžerov – mladých ľudí a momentálne aj patrónkou svetových dní mládeže.

          Tak to je naša Laura!!!

           

           

    • Prihlásenie