Informácie súvisiace s pandémiou

• Ranný filter v základnej škole

• 08.11.2021 20:09
      • Vážení rodičia!
      •

Z dôvodu rôznych dohadov o rannom filtri vám upresňujeme otázky a odpovede zo Školského semaforu z časti „Ranný filter“!.

Pre našu školu z dôvodu eliminovania ochorenia Covid 19 je ranný filter záväzný!

Ranný filter

Má škola povinnosť robiť ranný filter? (meranie teploty)

Ranný filter povinne vykonáva materská škola podľa § 24 ods. 9 písm. a), b) zákona č. 355/2007 Z. z. o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia. Ostatným druhom škôl dôrazne odporúčame vykonávať ranný filter vo všetkých farbách okresov COVID Automatu.

Ak sa škola rozhodne merať teplotu, môže tak urobiť? Čo v prípade ak dieťa, resp. rodič odmietne si dať odmerať teplotu?

Pokiaľ riaditeľ rozhodne o vykonávaní ranného filtra (merania teploty) v záujme zaistenia bezpečnosti a ochrany zdravia žiakov, je to pre žiakov záväzné. V prípade, že dieťa/rodič si odmietne dať odmerať teplotu, k takejto osobe sa pristupuje, ako keby mala príznaky ochorenia COVID-19. Pokiaľ žiak prišiel do školy v sprievode rodiča, odchádza dieťa v sprievode rodiča domov, ak nepríde spolu s rodičom, je potrebné žiaka umiestniť do izolačnej miestnosti a bezodkladne kontaktovať rodiča.

Ako má konať riaditeľ školy, ak žiak neprinesie potvrdenie o bezpríznakovosti? Má právo zabrániť mu vstúpiť do školy?

V prípade, že žiak neprinesie „Písomné vyhlásenie o bezpríznakovosti“, považuje sa za príznakového a je potrebné, aby rodič kontaktoval všeobecného lekára pre deti a dorast, ktorý ho bude ďalej usmerňovať. Pokiaľ žiak prišiel do školy v sprievode rodiča, odchádza dieťa v sprievode rodiča domov, ak nepríde spolu s rodičom, je potrebné žiaka umiestniť do izolačnej miestnosti a bezodkladne kontaktovať rodiča.

Ak si žiak zabudol vyhlásenie doma, rodič má 3 možnosti:

1. odoslať ho škole prostredníctvom ASC agendy (EDUPAGE) alebo e-školy,

2. poslať scan „Písomného vyhlásenia o bezpríznakovosti“ e-mailom alebo inou elektronickou cestou,

3. kontaktovať všeobecného lekára pre deti a dorast, ktorý ho bude ďalej usmerňovať.

Ako sa má zachovať škola v prípade, že žiak prichádza do školy bez sprievodu rodiča a nespĺňa kritériá ranného filtra? Má ho škola nechať samého odísť domov?

V tomto prípade odporúčame požiadať žiaka, aby si nasadil rúško, umiestniť ho do izolačnej miestnosti (je zriadená v každej škole pre prípad, že sa u žiaka počas vyučovania objavia príznaky COVID-19) a bezodkladne kontaktovať rodiča dieťaťa, aby okamžite dieťa vyzdvihol.

Veríme, že to nikomu nespôsobuje žiadny problém, túto činnosť majú navyše pani učiteľky na rannom dozore na obidvoch stupňoch škôl. Nerobme si tento čas ťažší, ako nám ho táto pandémia ukazuje.

S prianím veľa pokoja a trpezlivosti v tejto neľahkej dobe

Vaša riaditeľka školy Helena Križanová