• Organická chémia

Dňa 22.11. 2011 sa žiaci deviateho ročníka  vrhli na poznávanie ďalších tajomstiev chémie.  Týmto dňom sa žiakom otvorili brány organickej chémie. Žiaci sa mohli stretnúť, resp. zažiť spôsob poznávania, ktorý nesie názov konštruktivizmus. Ide o smer, ktorý je bežnou súčasťou vzdelávania v krajinách, kde je vysoká úroveň vzdelávania. Podstatou tejto metódy je získavanie   nových vedomostí od praxe ku teórii.

Žiaci pracovali vo dvojiciach, ich práca mala pripomínať prácu vedeckého pracovníka v oblasti chémie.

Naši malý chemici zohrievali v skúmavkách pomocou liehových kahanov  vybrané chemické látky : vlasy, cukor, soľ, múku a piesok.

Počas zahrievania mali priloženú prázdnu skúmavku k ústiu zahrievanej skúmavke. Po zahrievaní do prázdnej skúmavky vložili horiacu špajdľu a sledovali, čo sa deje.

Na základe samostatnej práce si mali žiaci uvedomiť, že niektoré látky počas chemickej reakcie zmenili svoj vzhľad a niektorým látkam sa farba, resp. vzhľad nezmenil. Čo to pre malých chemikov znamená?

Látky, ktoré sa nezmenili zaraďujeme medzi anorganické látky. Látky, ktoré zreagovali a zmenili svoju farbu, teda sčerneli sú organické. Zmenili sa kvôli tomu, že základnou zložkou organických látok je uhlík, preto látky sčerneli. Okrem toho v rámci pozorovania si žiaci všimli aj orosenie skúmavky, čo bol dôkaz vodnej pary. Špajdľa, ktorá pred vložením do prázdnej skúmavky horela, sa vložením uhasila, čo bol dôkaz oxidu uhličitého, ktorý na rozdiel od kyslíka nepodporuje horenie.

Takto som sa snažil žiakov uviesť k tomu, že pri horení organických látok unikajú plyny H2O (g) a CO2.

Na základe osvedčených metód vzdelávania ( pozorovanie a pokus) sa žiaci oboznámili s podstatou látok, ktoré majú prívlastok organické. To je sčernenie, únik vodnej pary a oxidu uhličitého.