•

Budova Cirkevnej spojenej školy na Štefánikovej ulici 119 v Piešťanoch je situovaná na malom námestíčku starých Piešťan oproti rímsko - katolíckemu Kostolu sv. Štefana kráľa a budove farského úradu. Na námestíčku je umiestnený aj klasicistický Pranier a pomník padlým vojakom z Piešťan v 1. svetovej vojne od akademického sochára V. Vavra.

Budova CZŠ je jednou z najstarších budov v starých Piešťanoch. Bola postavená v druhej polovici 19. storočia v klasicistickom štýle. Slúžila ako obecný úrad obce Piešťany. Už začiatkom 20. storočia (okolo roku 1920) bola adaptovaná, resp. prestavaná v eklektickom štýle podľa projektov architekta Rudolfa Scheibnera, piešťanského rodáka usadeného v Berlíne. V roku 1926 sa obecný úrad presťahoval a do budovy sa nasťahoval okresný súd a pozemková kniha – kataster. To vyvolalo menšie adaptácie budovy.

Obecný úrad (budova vpravo hore) vo svojej klasicistickej podobe okolo roku 1900

Obecný úrad vo svojej klasticistickej podobe (zač. 20. storočia)

Obecný úrad po prestavbe. Budova získala eklektický charakter

Od 20.augusta 1991 - zriadil Arcibiskupský úrad v Trnave v budove Základnú cirkevnú školu sv. Márie Goretti. Škola vznikla konverziou III. ZŠ, ktorá sídlila v historickej budove Okresného súdu na Štefánikovej ulici .

Rytier Roland - môžeme ho vidieť na budove druhého stupňa na Štefánikovej ulici

Nepodarilo sa nám zistiť presný dátum, kedy bol rytier Roland inštalovaný na strechu budovy Obecného úradu v Piešťanoch, terajšej CSŠ, ani to, prečo to je práve rytier Roland. Vieme ale, že budova bola  začiatkom 20. storočia (okolo roku 1920) adaptovaná, resp. prestavaná v eklektickom štýle podľa projektov architekta Rudolfa Scheibnera, piešťanského rodáka usadeného v Berlíne. V roku 1926 obecný úrad presťahovali a do budovy sa nasťahoval okresný súd a pozemková kniha – kataster. V tom čase už bol rytier Roland ozdobou budovy.

Postavu rytiera 26. septembra 2007 zložili a rekonštruovali. Na svoje miesto sa vrátil 22.novembra 2007. Dodnes nás aj okoloidúcich víta a skrášľuje našu školu.

Pred rekonštrukciou 26.09.2007

Po rekonštrukcii 22.11.2007

História Cirkevnej spojenej školy v Piešťanoch

20.augusta 1991- zriadil Arcibiskupský úrad v Trnave Základnú cirkevnú školu sv. Márie Goretti v Piešťanoch. Škola bola 9.augusta 1991 zaradená do siete škôl SR. Zriaďovaciu listinu podpísal arcibiskup - metropolita Ján Sokol. Škola vznikla konverziou III. ZŠ, ktorá sídlila v historickej budove bývalého súdu na Štefánikovej ulici a v budove Pod Párovcami.

2. septembra 1991–prvý školský rok 1991/1992 začal svätou omšou, ktorú celebroval Vdp. Jozef Vlasák, farár v Piešťanoch, vo farnosti sv. Štefana. Po svätej omši 433 zapísaných žiakov aj rodičov privítal na školskom dvore riaditeľ školy RNDr. Vojtech Filo a 27 pedagógov.

3. septembra 1992–v školskom roku 1992/1993 mala škola 17 tried ZCŠ a zároveň sa otvorili dve triedyGymnázia sv. Michala Archanjela / 55 študentov/. Gymnázium sídlilo v budove Pod Párovcami, niektoré triedy prvého stupňa ZCŠ sa presťahovali do opravenej budovy na Vodárenskej ulici.

25.novembra1993 –v školskom roku 1993/1994otec arcibiskup – metropolita Ján Sokol požehnal obnovené priestory Gymnázia sv. Michala Archanjela/ v tom čase malo už 4 triedy/ a ZCŠ sv. Márie Goretti.

4.septembra 1994 – v školskom roku 1994/1995 bola zmena vedenia škôl:

ZCŠ sv. Márie Goretti– riaditeľka Mgr. Lýdia Bartošíková

Gymnázium sv. Michala Archanjela – riaditeľ RNDr. Vojtech Filo.

1.februára 1995 – v druhom polroku školského roka1994/1995 zmena vedenia škôl:

ZCŠ sv. Márie Goretti - riaditeľka Mgr. Evu Derďáková

Gymnázium sv. Michala Archanjela –riaditeľka Mgr. Anna Klčovanská.

20. marca 2000 –vzniká nový poradný orgán -  Rada školy. Zloženie: zástupcovia rodičov, pedagogickí i nepedagogickí zamestnanci školy a členoviamenovaní zriaďovateľom.

29.júna 2004 – sa žiaci aj vedenie školyrozlúčili s duchovným správcom školy Vdp. JozefomVlasákom, ktorého v tejto službe nahradil Vdp. dekan JozefBohunický.

Školský rok 2006/2007 –v priestoroch budovy na Štefánikovej ulici bola zriadená kaplnka sv. Márie Goretti. Tiež bola rekonštruovaná medená postava Rytiera Rolanda, ktorá je umiestnená na streche hlavnej budovy na Štefánikovej ulici.

1.septembra 2009- v školskom roku 2009/2010 bola zmena vedenia ZCŠ sv. Márie Goretti,novým riaditeľom sa stal Ing. Ondrej Divinskýa zástupkyňou Ing. Anna Lovnianska. Zároveň zmena duchovného správcu - Vdp. Ján Bederka nahradil Vdp. Jozefa Bohunického

1. februára 2011 –počasškolského roka prichádza k zmene riaditeľa -  PhDr. Marián Marák, zástupkyňou ostáva Ing. Anna Lovnianska.

24.augusta 2011 – zmena názvu školy zo Základnej cirkevnej školy sv.Márie Gorettina Základnú školu sv. Márie Goretti.

September 2012 – zmena duchovného správcu:Vdp. Františka Bačíka nahradil Vdp. Ján Bederka.

September 2014 – zmena duchovného správcu:Vdp. Marián Ondrejka nahradil Vdp. FrantiškaBačíka a zároveň sa stal aj riaditeľom školy a nahradil PhDr. Mariána Maráka. Zástupkyňa Ing. Anna Lovnianska.

1.januára 2015 – zmena názvu školy: Cirkevná spojená škola, zároveň sa hlavná budova na Štefánikovej ulici stala majetkom školy, bola kúpená od mesta.

2. september 2015-  novým riaditeľom sa stáva Ing. Ján Morong,nahradil Vdp. Mariána Onderjku a duchovným správcom sa stal Vdp. Branislav Popelka. Zástupkyňa Ing. Anna Lovnianska.Triedy prvého stupňa sa vrátili do budovy Pod Párovcami, kde pôsobilo Gymnázium sv. Michala Archanjela, ktoré v roku 2015 pozastavilo svoju činnosť.

16. septembra 2019 – posviacka a otvorenie Cirkevnej materskej školy sv.  Michala Archanjela v priestoroch bývalého prvého stupňa na Vodárenskej ulici.

1. júla 2020  - riaditeľkou sa stáva Mgr. Helena Križanová , ktorá vo funkcii nahradila Ing. Jána Moronga.  Zástupkyňa Ing. Anna Lovnianska.