•

Cirkevná spojená škola v Piešťanoch (ďalej CSŠ) bola zriadená v auguste 1991 Arcibiskupským úradom v Trnave. Za patróna školy bola ustanovená Sv. Mária Goretti. Škola je plno organizovaná – 1. stupeň je budove na ulici Pod Párovcami, kde sa v súčasnom období nachádza  6.tried žiakov 1. stupňa, ktorí majú k dispozícii okrem svojej kmeňovej triedy aj odborné učebne.

Sú to: počítačová učebňa pre 1. stupeň, jazyková učebňa pre 1. stupeň, novovzniknutá knižnica, ktorá bude slúžiť deťom nie len vo vyučovacej činnosti, ale najmä v popoludňajšej a krúžkovej činnosti.

Chodby školy sú motivačné pre deti v oblasti zaujímavostí z oblasti viery a aktuálnych činností školy. Vyhlásenie rôznych súťaží, zaujímavých školských stretnutí.

Pohľad zozadu

Súčasťou areálu 1. stupňa je aj telocvičňa, ktorú využívajú aj žiaci 2. Stupňa.

Tento rok sa nám podarilo vyhrať projekt Športovú akadémiu Mateja Tótha, kde si naše deti z prvého stupňa spolu s trénermi – odborníkmi zašportujú od septembra nového šk. roku až 2x týždenne. Viacej o tomto projekte si môžete prečítať v projektoch školy.

Každá škola má v prvom rade vzdelávaciu úlohu. Inak tomu nie je ani na Cirkevnej spojenej škole. Deti sa učia predmety ako všade inde, spoznávajú svoj rodný jazyk, prírodné tajomstvá, matematické úkony - učenie podľa Hejného metódy, ktorá deti motivuje k matematickému rozmýšľaniu, informačné technológie, nadobúdajú poznatky z vlastivedy, cvičia, spievajú, kreslia a maľujú.

Pravidelne sa zúčastňujú:

• Literárnych súťaží: Šaliansky Maťko, Hollého pamätník, Buzalkova Trnava
          • Speváckych súťaží: Slávik Slovenska, Putujeme za ľudovou piesňou
          • Matematických súťaží - Pytagoriáda, Všetkovedko, Klokanko
          • Výtvarných súťaží

Súčasťou školského vzdelávanie a aktivít sú aj školy v prírode, poznávacie výlety, tématické učenie v prírode, kultúrne podujatia v kine Fontána, každoročne organizujeme detský vianočný jarmok, vianočné divadlo, karneval a veľa iných rodinných školských akcií, podujatí a súťaží.

Duchovný život na škole obohacuje spevácky súbor Gospel, kde si deti s láskou spievajú piesne, ktoré lahodia na duši i tele a obohacujú duchovný život školy.

Pripravujeme rôzne celoročné  besiedky, rozprávame sa o snoch, ktoré máme do budúcna, podporujeme deti v ich osobnostných nadaniach a celkovo sa naše aktivity prelínajú poobedňajšími aktivitami, teda sa do nich zapája celá škola. Takto nenásilne budujeme krehké priateľstvá, ktoré pomáhajú deťom prekonať strach z nového, alebo čokoľvek, v čom potrebujú pomoc vrstovníka.

Výborná je spolupráca s mestskou knižnicou, ktorá deti obohacuje o malé javiskové formy a nenútenou formou aktivuje k čítaniu kníh. Potom si deti samé vedia vytvoriť divadielko a tak potešiť svojich spolužiakov.

Keďže sme cirkevnou spojenou školou podporujeme a smerujeme deti k rozšírenému vnímaniu viery a posilňujeme ich osobný rast v spojení s Bohom.

Podporujeme a rozvíjame aj telesný rozvoj, dramatické, spevácke a tanečné nadanie našich detí. V našej škole vládne rodinná atmosféra, a to sa prejavuje aj v školskom klube, ktorý navštevuje väčšina žiakov.

Neoddeliteľnou súčasťou školy je školský klub detí a volá sa  Nezábudka.

Prečo? Lebo každý kto do školského klubu chodil, nikdy nezabudol na všetko, čo tam prežil, naučil sa spoznal. A to po každej stránke . A čo robíme? Dlhodobo sa zapájame do prípravy kultúrnych podujatí a vystúpení školy pre rodičov, seniorov v DD a pre deti v MŠ na Vianoce a Deň matiek. Vystupujeme s nacvičenými ukážkami malých javiskových foriem.

Je samozrejmosťou že si tí, ktorí idú neskôr domov, píšu aj domáce úlohy a pripravujú sa na ďalší deň. Takto sme sa dohodli s rodičmi, s ktorými máme výbornú spoluprácu. A to v každom smere.

Veľkú  pozornosť venujeme upevňovaniu fyzického a duševného zdravia telesnému a pohybovému rozvoju detí. Máme na to výborné podmienky v celom areály školy.

Dvor je bezpečný v každom ohľade, deti sa v ňom naučia aj označovať prírodniny, o ktoré sa s láskou starajú. Kvietky, kríky, ovocné stromčeky sú dostatočným spestrením a je to také malé prírodné arborétum. Zároveň si utužujú zdravie na hodinách telocviku a cez prestávky vhodnými cvičeniami, ktoré si zopakujú v školskom klube popoludní.

Vo veľkej obľube sú aj cyklistické túry po okolí, kde si deti upevňujú pravidlá cestnej premávky a aj svoje schopnosti a aktívne počúvanie autority v podobe pani učiteľky alebo vychovávateľky.

Uplatňujeme individuálne a skupinové formy práce pri rozvíjaní komunikačných zručností detí. Utvárame enviromentálne postoje a mediálnu gramotnosť u detí aj prostredníctvom krúžkov na škole.

Zoznam aktuálnych krúžkov si môžete pozrieť na stránke školy.

Umožňujeme deťom navštevovať krúžky rôzneho zamerania, podľa záujmu detí. Spolupracujeme s Cirkevnou umeleckou školou vo Vrbovom, kde učitelia školy prichádzajú učiť naše deti priamo k nám do školy podľa rozvíjania talentu detí.

Ale ako sa hovorí, lepšie je raz vidieť, ako 100 krát počuť, príďte sa pozrieť k nám do školy, len čo nám to situácia umožní. Tešíme sa na Vás a vedzte, že našim cieľom je, aby našu školu opúšťali deti s čistým srdcom, deti úprimné a pokorné, aby v ďalšom živote mohli dosiahnuť pravú múdrosť.