• Hasiaci prístroj

Žiaci siedmeho ročníka v rámci predmetu chémia uskutočnili ďalšie laboratórne cvičenie. Tento krát však na laboratórnom cvičení išlo skutočne o život J. Pracovali sme s veľmi nebezpečnými látkami. Ocot, sóda bikarbóna a čistiaci prostriedok na umývanie riadu boli chemikáliami, s ktorými sme pracovali. Pomocou týchto chemických látok v ich správnom pomere sme zmiešaním pripravovali hasiaci prístroj. Keďže sme poriadni žiaci a máme v celku poriadneho učiteľa, požiar sme nevyvolávali, len sme si zapálili horiaci kahan, resp. čajovú sviečku. Samozrejme horiaci kahan sa dá jednoducho zahasiť a to tak, že trošku fúkneme a už je po plameni. Lenže my chemici, máme radi kompilované veci, ovládame či poznáme rôzne tajomstvá látok a tak by bolo pre nás veľmi jednoduché zahasiť horiaci  kahan  fúknutím, keď ho môžeme zahasiť zábavnejšie a pritom sa môžeme veľa naučiť.

Každý žiak si vyrobil svoj hasiaci prístroj. Čo sme k tomu ešte potrebovali? Keď si chcete pripraviť poriadny hasiaci prístroj  potrebujete okrem chemikálii aj chemické pomôcky a to pollitrovú fľašu z plastu, skúmavku a samozrejme aj štupeľ do fľaše. Pomocou kladiva a klinca urobíte do štupľa otvor, cez ktorý vám bude unikať hasiaca látka.

Takto sme postupovali aj my. Žiaci si fľaše naplnili 0,3 l octu, postupne pridali jarovú vodu, aby hasiaci prístroj mal dobrý efekt a super penil.  Do skúmavky sme si pomocou lyžičky, samozrejme chemickej, vložili odhadom asi 5 g sódy bikarbóny.  Skúmavku s jej obsahom sme pomalinky vložili do plastovej fľaše, zaštupľovali, poriadne potriasli a mierili na horiacu sviečku. Čo sa stalo? Všade naokolo striekala pena, ktorá uhasila plameň kahana a kúsok peny sa samozrejme ušiel aj žiakom, ktorí neodborne manipulovali s hasiacim prístrojom J.

Takto sme si mohli pomocou dostupných chemikálii a pomôcok pripraviť malý hasiaci prístroj, ktorý sa v ničom neodlišoval od skutočného. Pretože v našom prípade hasiacou látkou bol oxid uhličitý, plyn ktorý vzniká reakciou kysliny octovej a sódy bikarbóny. Žiaci si takto mohli osvojiť nielen poznatky o chemickej reakcii, ale mohli si zlepšiť aj svoje zručnosti a manipuláciu s pomôckami.