• Skladanie alkánov

Žiaci deviateho ročníka v rámci chémie, opäť robili niečo netradičné. Hrali sa na staviteľov. Nebojte sa nič nezbúrali, aj keď niekedy robia taký hrmot, že človek by si pomyslel, že žiaci pracujú s kladivami a obúchavajú omietku.

Žiaci sa pomocou chemických pomôcok, resp. stavebníc stali chemickými staviteľmi. Pomocou skladačiek, ktoré ma škola k dispozícii, zostrojovali molekuly, resp. štrukturálne vzorce najjednoduchších uhľovodíkov, teda alkánov. Takto sa prostredníctvom stavebníc mohli pozrieť na štruktúru pripravovaných zlúčenín. Lepšie si mohli uvedomiť ich zloženie.  Najskôr začali najjednoduchšími látkami a postupne prechádzali k zložitejším. Každý žiak pracoval samostatne, pričom sa mohla uplatniť aj kreativita žiakov. Niektorým žiakom sa zdalo jednoduché skladať alkány a tak sa snažili vytvárať nejaké izoméry či nukleónové kyseliny.  Niektorým žiakom sa zdala príliš malá veľkosť zlúčenín a tak jednotlivé skladačky, znázorňujúce prvky:  uhlík a vodík spájali väzbami, ktoré sa vymykali akýmkoľvek reálnym konktúram.  Cieľom vyučovacieho procesu bolo, aby žiaci lepšie a názornejšie pochopili štruktúru alkánov a tak mali čo najmenšie problémy v budúcom poznávaný a zoznamovaní sa s organickou chémiou.