Ciele a poslanie výchovy a vzdelávania v CSŠ Piešťany
Motto školy: “Žiadna práca nebude mi ťažkou, ozdobím ju vierou, ozdobím ju láskou“!
Ide hlavne o:
- celostný rozvoj osobností našich detí
- naučiť učiť sa a spolupracovať
- aktívna práca na tvorení školskej komunity
- vzdelávanie učiteľov
- aktívna ochrana životného prostredia
- Spoločenstvo školy a rodiny: “Všetci mali jedno srdce a jednu dušu“!
Uskutočňujeme tieto ciele prostredníctvom:
1. Princípy školy
Žiaci sa učia uplatňovať svoje vedomosti v reálnom živote. Ukazujeme im cesty, aby si sami mohli vybrať, kam budú smerovať.
Pracujeme so žiakom, nie s učivom alebo predmetmi. Učiteľova túžba pri vzdelávaní svojich žiakov nesmie prevyšovať túžbu po výchove , ale vzdelaním ju podporiť. Deti sú prirodzene zvedavé. Podporme ich túžbu po poznatkoch.
2. Osobnostný rozvoj a rast
Deti sa učia vyjadrovať svoj názor a vypočuť si názor iných. Učia sa argumentovať, diskutovať, chápať druhých a viesť dialóg.
3. Rozvoj samostatnosti
Čo dokáže urobiť dieťa, nesmie robiť učiteľ. Učiteľ je organizátorom vyučovania, vytvára podmienky pre činnosť detí. Vidieť usmiate a šťastné dieťa, ktoré objavuje svet, je pre nás hnacím motorom k zodpovednej, precíznej a kreatívnej práci so žiakmi....
4. Zážitkové učenie
Naši učitelia, pedagogickí asistenti každý rok plánujú a realizujú so žiakmi veľa zaujímavých aktivít, podujatí a exkurzií, ktoré efektívne a názorne dopĺňajú to, s čím s žiaci oboznamujú v škole. Okrem toho si z týchto aktivít odnášajú príjemné a úsmevné zážitky a skúsenosti. Nepochybne v srdciach žiakov ostávajú aj spomienky na plavecký, lyžiarsky kurz a školu v prírode, počas ktorých okrem nadobudnutia nových zručností prehlbujú svoj vzťah k spolužiakom a učiteľom. ..
5. Aktívna práca OZ, školského sociálneho pedagóga na klíme školy
Ide o zadávanie praktických úloh podľa harmonogramu OZ kolektívu školy v zmysle komunitných výziev pre triedy s vyhodnotením po každej aktívnej akcii zvlášť. Záver vyhodnotenia na konci školského roku a výletom pre víťazov.
6. Škola otvorená novým inováciám
Tieto jasne stanovené ciele a pravidlá uplatňujeme vo vyučovacom niekedy možno aj vyššie očakávania od nadanejších žiakov a ich podpora, individuálny prístup k žiakom so ŠVVP, to sú atribúty, ktoré na našej škole majú svoju tradíciu. Neznamená to, že sa nemodernizujeme. Uvážene zavádzame vo vyučovacom procese nové formy vzdelávania. Realizujeme napríklad projektové dni, v ktorých sa zameriavame na rozvoj čitateľskej a finančnej gramotnosti. Spolupracujeme pri tom s inštitúciami, ktoré sú v rámci projektov nápomocné.
7. Kvalitný tím pedagógov a školský podporný tím
Pre zabezpečenie kvality VVP pracuje so žiakmi kvalifikovaný tím pedagogických zamestnancov, podporu žiakom poskytuje školský podporný tím. Dôkazom tejto efektívnej spolupráce sú výsledky v súťažiach a v osobnom raste žiakov školy.
8. Digitalizácia školského prostredia tried
Predpokladom kvalitného vzdelávania je aj dobré technické zabezpečenie a vybavenie školy. Aj keď v oblasti informačno - komunikačných technológií sa dá stále niečo vylepšovať či modernizovať, škola momentálne disponuje primeraným množstvom notebookov, učebňami IKT, jazykovým laboratóriom . V každej kmeňovej triede sa nachádza interaktívna tabuľa, počítač aj germicídny žiarič na ochranu zdravia. Ovládanie týchto technológií je samozrejmosťou pre všetky vekové kategórie našich zamestnancov.
9. Prostredie priateľské deťom v zmysle exteriérových tried
Nie je jedno, v akom prostredí sa žiaci vzdelávajú, preto sa systematicky a dlhodobo venujeme estetizácii prostredia budovy školy a jej areálu. Naši žiaci trávia mnoho vyučovacích hodín vonku na čerstvom vzduchu. Žiakov sa snažíme zapájať aj do starostlivosti o okolie školy. Vzťah k ekológii, životnému prostrediu a zdravému životnému štýlu rozvíjame systematicky prostredníctvom programu Zdravá škola (participujeme na kampaniach a aktivitách ako Európsky týždeň športu, Svetový deň jablka, Svetový deň hygieny, Športový krúžok - pohybom k zdraviu, Svetový deň Červeného kríža, Deň narcisov), ďalej environmentálnych aktivít (projekt Recyklohry, jesenný zber pagaštanu konského, absolvovanie rôznych exkurzií a vychádzok v rámci Svetového dňa lesa, vtáctva a podobne).
10. Prevencia ako cesta k úsmevu našich žiakov
Tak, ako sa staráme o to, aby sa žiaci cítili v škole dobre, zaujímame sa aj o to, čo prežívajú. Kladieme dôraz na prevenciu patologických javov a organizujeme rôzne besedy a aktivity, ktoré by žiakom mohli pomôcť bezpečne fungovať v kyber - priestore či vo vzťahoch k spolužiakom. K prevencii negatívnych prejavov určite napomáha aj činnosť záujmových útvarov, počas ktorých sa žiaci možno neformálnejšie stretávajú s učiteľmi, ale aj so spolužiakmi, čím sa prehlbujú priateľstvá a vytvára priestor komunikovať o rôznych témach.
11. Projekt Profesijný rozvoj pedagogických zamestnancov a odborných zamestnancov
Účelom financovania individuálneho profesijného rozvoja pedagogických zamestnancov a odborných zamestnancov v období od 01.09.2024 do 30.06.2025 je podpora organizovania aktualizačného vzdelávania pedagogických zamestnancov a odborných zamestnancov v školskom roku 2024/2025 podľa § 90d ods. 12 zákona č. 138/2019 Z. z., v rozsahu najmenej 10 hodín, na aktivity napĺňajúce obsah zameraný na zmeny školského kurikula, inkluzívne vzdelávanie alebo rozvoj digitálnych zručností. Taktiež umožňujeme Inovačné vzdelávania - 12% k platu každému, kto prejaví záujem. Jedno z nich je preplatené školou.
Inkluzívne vzdelávanie, stratégia inklúzie vo výchovno - vzdelávacom procese
Nové kurikulum - Kurikulárna reforma základného vzdelávania
Digitalizácia výchovy a vzdelávania
Škola je zložitý organizmus a učiace sa spoločenstvo, pretože život nestojí, nečaká. To, čo stačilo včera, nebude stačiť a nestačí zajtra. To kladie zvýšené nároky na školu ako celok, ale hlavne na jej zamestnancov.
Profesijný rozvoj sa uskutočňuje prostredníctvom vzdelávania, tvorivej činnosti súvisiacej s výkonom pracovnej činnosti, sebavzdelávania a výkonu pracovnej činnosti a riadi sa podľa plánu profesijného rozvoja každého pedagóga.
“Nezabúdaj neustále rásť a horieť (byť svetlom)“
Potvrdzuje Slovo Božie
A Ježiš im zasa povedal: „Ja som svetlo sveta. Kto mňa nasleduje, nebude chodiť vo tmách, ale bude mať svetlo života.“
Ján 8:12
Nik nezažne lampu a neprikryje ju nádobou, ani ju nepostaví pod posteľ, ale postaví ju na svietnik, aby tí, čo vchádzajú, videli svetlo.
Lukáš 8:16
§ “Vzdelávanie je spoločným záväzkom medzi oddanými učiteľmi, motivovanými žiakmi a nadšenými rodičmi s vysokými očakávaniami."
- celostný rozvoj osobností našich detí